plakat wydarzenia

Serdecznie zapraszamy 6 grudnia (środa) na Teatr przy Stoliku.

”Wychowani na ulicy, w cieniu latarni, wśród muzycznej rynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego, zakochani w piosence - Czarna Mańka, Ruda Felka, Felek Zdankiewicz, Złodziej, Zdradzona Hanka, Policjant z krawężnika czy Pucybut marzący o milionach i Inni… To obraz zaniedbanego podwórka, folkloru warszawskiego Powiśla, Pragi, Czerniakowa, słowem obrzeży eleganckiej stolicy między- i powojnia.” Tak celnie całe to towarzystwo szemrane określił bard miejskiego folkloru Stanisław Bielanek, niezrównany następca Stanisława Grzesiuka, który jak mało kto potrafił uwiecznić w swych podwórkowych balladach wzloty i upadki tzw. marginesu społecznego – ich wielkie miłości, wielkie zbrodnie w afekcie, komiczne spotkania i romantyczne spacery.

Opisania tego niezwykłego wielkomiejskiego folkloru podjęli się m. innymi: Julian Tuwim, Marian Hemar, Ludwik Starski, Stefan Wiechecki ”Wiech”, Stanisław Grzesiuk, Jerzy Jurandot, jak też anonimowi twórcy.

Wiesława Szymańska z dialogów, skeczów, monologów i piosenek z tamtych lat ułożyła opowieść o miłości w środowisku , które jak żadne inne umiało żyć i kochać ekstremalnie.

Teatr przy stoliku odbędzie się w ramach projektu Braniewski Maraton Literacki, dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Partnerstwo dla Książki.