Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie to instytucja z bogatą historią. Od wielu lat zaspokaja potrzeby kulturalne mieszkańców Braniewa. Wiele imprez organizowanych przez braniewską placówkę wpisało się na stałe do kalendarza wydarzeń naszego miasta.

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie to miejsce niezwykłe. Potwierdzi to każdy, kto chociaż raz przestąpił jej próg. Skupia wiele pokoleń, ale też wiele zainteresowań. Jak w każdej bibliotece to książki są najważniejsze i wokół nich toczy się życie biblioteki.  Bogata oferta sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Najmłodsi mieszkańcy Braniewa uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych i warsztatach promujących czytanie. Nie brakuje również propozycji dla rodziców z dziećmi. Klub Bajaczek to oferta Oddziału dla Dzieci, gwarantująca dobrą zabawę. Poprzez udział w projekcie „Mała Książka-Wielki Człowiek” zaszczepiamy w małych czytelnikach miłość do książek. (Więcej o projekcie na stronie internetowej biblioteki).
Czytelnia dla Dorosłych zapewnia dostęp do codziennej prasy i literatury regionalnej. Organizuje szkolenia z obsługi komputera i uczy korzystania z Internetu. To również miejsce, gdzie można pograć w gry „bez prądu”.
Wypożyczalnia dla Dorosłych to dział tłumnie odwiedzany przez czytelników dorosłych, poszukujących bestsellerów a także literatury fachowej z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz tradycyjnych książek oferuje zbiór audiobooków i książek z dużą czcionką, na które popyt stale rośnie.  Wypożyczalnia koordynuje również działalność Dyskusyjnych Klubów Książki  i prowadzi zajęcia dla miłośników rękodzieła  o nazwie Twórcze Środy.
Na uwagę zasługuje również niestandardowy dział biblioteki, którym jest Punkt Informacji Turystycznej. Tu każdy turysta otrzyma rzetelną informację o Braniewie, a także zakupi pamiątki. Informacja Turystyczna organizuje również warsztaty regionalne dla dzieci i spacery po Braniewie z przewodnikiem.

Biblioteka zachęca mieszkańców do czytania, popularyzuje książki i literaturę. Organizuje spotkania autorskie i warsztaty literackie.
Bibliotekarki włączają się w różnego rodzaju ogólnopolskie akcje m.in. Tydzień Czytania Dzieciom, Dzień Edukacji Globalnej czy rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, który przyciąga do biblioteki miłośników rowerowych wędrówek.  Żadna większa impreza biblioteczna nie może obejść się bez bookcrossingu, czyli uwalniania książek.
Jedną z najbardziej popularnych imprez jest Teatr przy Stoliku, na którym aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie przedstawiają sztuki teatralne w formie czytanej.

CO ROKU W MAJU OBCHODZIMY TYDZIEŃ BIBLIOTEK, KTÓRY TRWA OD 8 DO 15 MAJA.  ZAWSZE BYŁ TO CZAS, W KTÓRYM BIBLIOTEKI TĘTNIŁY ŻYCIEM, PRZYGOTOWUJĄC DLA SWOICH CZYTELNIKÓW MNÓSTWO ATRAKCJI. TEN ROK JEST WYJĄTKOWY POD KAŻDYM WZGLĘDEM I MIMO ŻE NIE JEST NAM DANE SPOTKAĆ SIĘ W WIĘKSZYM GRONIE, TO NIE ZOSTAWIAMY NASZYCH CZYTELNIKÓW I PRZENOSIMY ŚWIĘTOWANIE DO SIECI. GORĄCO ZACHĘCAMY DO ODWIEDZANIA STRONY INTERNETOWEJ WWW.BIBLIOTEKA.BRANIEWO.PL I FANPAGE’A  MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BRANIEWIE ZAPRASZA.
 MAMY NADZIEJĘ, ŻE BĘDZIECIE BAWIĆ SIĘ RAZEM Z NAMI I BĘDZIECIE NAS W TYM WSPIERAĆ.

kolaz1
kolaz2